Recenzja: Nadzieja i piekło

Autor: Aleksandra Lipka Data: 16 September 2012 11:44

Książka pt. „Nadzieja i piekło. Polska 1914-1918” autorstwa dr Witolda Sienkiewicza została wydana przez DEMART w tym roku. Na 384 stronach formatu A4 w twardej oprawie zostały rzetelnie przedstawione fakty dotyczące historii naszego kraju od obrazu społeczeństwa polskiego przed I wojną światową aż do przebiegu demokratycznych wyborów w 1989 roku.

Pozycja jest równocześnie atlasem i obiektywnym przedstawieniem historii naszego kraju. Zawiera liczne mapy, statystyki, zdjęcia, portrety, plakaty, winiety, emblematy, odbitki pieczęci, odznaki i medale itp., co bez wątpienia dodaje walorów estetycznych i sprawia, że z sięga się po książkę z chęcią. Oprócz tego zakres tematyczny jest bardzo szeroki: od zagadnień politycznych, poprzez terytorium, gospodarkę, społeczeństwo, religię na kulturze kończąc. Dodatkowym atutem jest oś czasu, która zawiera najważniejsze daty dzienne z omawianego zagadnienia. Kolejnym plusem publikacji są oddzielne noty dotyczące wybranych wydarzeń czy partii lub organizacji np. Powstania warszawskiego czy Ruchu socjalistycznego (w okresie II Rzeczpospolitej). Na końcu znajduje się indeks osobowy.

Podsumowując DEMART po raz kolejny oddał czytelnikom książkę „z najwyższej półki”. Do dużych plusów można zaliczyć oprawę kolorystyczną, różnorodną formę przedstawianych treści oraz szeroki zakres tematyczny. Oś czasu oraz noty wyjaśniające niektóre zjawiska są cenną pomocą w zrozumieniu omawianych treści. Do tego można dodać duży obiektywizm autora oraz aktualne treści. Same wykonanie jest bardzo dobre, a twarda okładka utrzyma książkę w idealnym stanie przez długi czas. Bez wątpienia jest to pozycja godna polecenia, ale nie tylko dla osób zainteresowanych historią w ogóle lecz także innych, którzy po prostu chcą mieć na półce dawkę rzetelnej wiedzy na temat najnowszej historii Polski.


avatar
O autorze: Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Mieszka w Dąbrowie Górniczej, gdzie się uczy. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i zimna wojna, o której wie wszystko. Uczestniczka wielu konkursów powiatowych i wojewódzkich. Oprócz historii interesuje ją ofiologia i jeździectwo.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3623
Artykułów: 542
Komentarzy: 12358