Recenzja książki "Zatoka Gdańska"

Autor: Markiz Data: 22 October 2014 11:30

Zatoka Gdańska

Egbert Kieser

Wydawnictwo Oskar

 

Chciałbym gorąco polecić wszystkim książkę Egberta Kiesera "Zatoka Gdańska". Autor bardzo ciekawie opisuje tragedię ludności niemieckiej uciekającej z Prus w ostatnich miesiącach wojny. Książka przedstawia relacje tych którzy uciekali przed Armią Czerwoną i starali się dostać do portów, mając nadzieje na ewakuację. Kieser mimo że jest Niemcem dość obiektywnie opisuje ten masowy exodus ludności, bez wchodzenia w zagadnienia polityczne. Możemy zobaczyć jak załamał się aparat państwowy, jak członkowie kierownictwa NSDAP uciekali jako pierwsi. Polecam to dzieło także z powodu skupienia się autora na na prostych ludziach, którzy przerażeni tym co wyprawia na zdobytych terenach Armia Czerwona porzucają swoje domostwa i uciekają w nieznane. Mamy tu opisy rabunków, gwałtów, masowego terroru na tych którzy zostali (szczególnie zbrodnia w Nemmersdorfie).

A do tego zima, mróz, zamiecie śnieżne które powiększają liczbę ofiar. Dla tych którym udaje się dostać na statki czy okręty Kriegsmarine koszmar się nie kończy. Rosyjskie okręty podwodne czatują na Bałtyku zatapiając m.in. Wilhelma Gustloffa ( to największa katastrofa morska która pochłonęła wg. różnych źródeł od 6000 do 9000 tys. ofiar), Generała von Steubena, czy Goyę.

Autor na prawie 300 stronach przedstawił opis piekła jakim były ostatnie miesiące wojny dla wielu Niemców którzy nie chcieli oddać się pod "opiekę" Armii Czerwonej. To bardzo ciekawy obraz gehenny ludzi, którzy maja już tylko jeden cel - przeżyć.

Polecam książkę w której znajdziemy bardzo ciekawy opis tamtych strasznych miesięcy.

 

Ireneusz Piątek

 


avatar
O autorze: Markiz

Jego pasją jest historia, a szczególnie okres II wojny światowej. Ma 49 lat. Z wykształcenia jest politologiem. Mieszka pod Poznaniem. Od lat pisze artykuły, recenzje, biografie, testy, starając się przekazać swoją wiedzę na temat tego strasznego konfliktu i dziedzictwa który po sobie pozostawił. 

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
AGM-154 JSOW
4 Sierpień 2020, 15:16
Dzieci w powstaniu warszawskim
1 Sierpień 2020, 14:25
CLEAVER.
31 Lipiec 2020, 10:29
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3644
Artykułów: 543
Komentarzy: 12384