Recenzja książki

Autor: Markiz Data: 11 March 2015 20:39

 

 

 

 

 

"Dwaj Bracia"

Ben Elton

Tłumaczenie: Elżbieta Maciejewska

Wydawnictwo: Zona Zero

Rok wydania: 2015

Fabuła powieści "Dwaj bracia" Bena Eltona została w dużym stopniu zainspirowana prawdziwą historią rodziny pisarza. Autor pochodził z żydowskiej rodziny - jego ojciec, dziadkowie oraz stryj uciekli przed terrorem nazistów do Anglii w 1939 r. Wielu członków rodziny zginęło w czasie wojny, albo brało w niej czynny udział, po stronie niemieckiej, bądź brytyjskiej. Przez wiele lat Elton słuchał rodzinnych opowieści o wojennych losach swojej rodziny. Niektóre z nich były bardzo okropne, a nawet nieprawdopodobne. Z tego powodu Ben postanowił je opisać. Tak powstała książka.

Powieść jest bardzo mocno osadzona w historii i konkretnych miejscach. Czytając ją poznamy takie wydarzenia historyczne, jak "Pucz Monachijski", pożar Reichstagu, "Noc Długich Noży", "Noc Kryształowa", czy Igrzyska w Berlinie. Książka pokazuje w bardzo ciekawy sposób życie w przedwojennych i wojennych Niemczech. Bohaterzy autora są ludźmi z krwi i kości, którzy kochają, cierpią, płaczą i giną tylko dlatego że są w większości Żydami To wielka zaleta powieści.

Powieść Bena Eltona to opowieść o czasach, w których narodziła sie w Nienczech partia która po przejęciu władzy rozpętała piekło najpierw w Niemczech, a później w całej Europie. To książka opisująca do czego są zdolni ludzie w trudnych czasach, do jakich poświęceń i do jakich strasznych okropieństw. Książka opisuje życie zwykłych ludzi w niezwykłych czasach. Dla wielu z nich słowa "przeżycie za wszelka cenę" były najważniejsze. Ci prości ludzie musieli się zmierzyć z wszystkimi okropnościami wojny, choć nie byli do tego gotowi.

Autor bardzo dobrze opisuje jak wojna zmienia każdego człowieka, jak chęć przetrwania kolejnego dnia zabija wszystkie inne uczucia. To powieść o takich ludziach jak my, prostych, zwykłych, którzy nagle stają przed widmem zagłady i muszą się w tym odnaleźć, muszą jakoś przeżyć. Pokazuje życie w państwie w którym władze przejeli zbrodniarze i kryminaliści którzy za nic mieli prawo i ludzi którymi mieli rzadzić.

Polecam bardzo gorąco, bo to opowieść do bólu prawdziwa i opisujaca bardzo smutne dzieje rodziny autora.

Ireneusz Piątek

 

 

 


avatar
O autorze: Markiz

Jego pasją jest historia, a szczególnie okres II wojny światowej. Ma 49 lat. Z wykształcenia jest politologiem. Mieszka pod Poznaniem. Od lat pisze artykuły, recenzje, biografie, testy, starając się przekazać swoją wiedzę na temat tego strasznego konfliktu i dziedzictwa który po sobie pozostawił. 

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
Czy Słowianie wynaleźli koło?
3 Lipiec 2020, 21:17
Sumerowie
30 Czerwiec 2020, 12:48
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3618
Artykułów: 542
Komentarzy: 12345