Recenzja: Byłem dowódcą Pancernym

Autor: Ireneusz Piątek Data: 14 November 2012 19:05

Wspomnienia Hansa von Lucka jednego z niewielu doświadczonych dowódców frontowych, który przeżył wojnę i radziecką niewolę są wielką gratką dla wszystkich tych którzy interesują się II Wojną Światową, a szczególnie działaniami wojsk pancernych. Ten weteran brał udział w walkach zarówno w Polsce, Francji, Rosji jak i w Afryce pod wodzą samego Rommla. Już sam fakt iż z frontu wschodniego ściągnął go do siebie Rommel świadczy o klasie von Lucka.  A dzięki temu, że autor walczył na tak wielu frontach mamy możliwość prześledzenia w pigułce walk na najważniejszych arenach II Wojny Światowej. Książkę czyta się bardzo dobrze, opisy walk świadczą, że autor poza talentami wojskowymi posiada także dar opowiadania. Ciekawi mnie tylko czy ta jego postawa fair play w stosunku do aliantów rzeczywiście miała miejsce, bo znamy z historii przypadki trochę innego podejścia do przeciwnika przez oficerów Wermachtu, a szczególnie SS.

Jednak może von Luck należał to tej nielicznej grupy dowódców dla których znaczyło coś pojęcie honoru, którego nie zabił nazistowski fanatyzm. Takie podejście było spotykane w niemieckiej armii, szczególnie przez starych pruskich oficerów. Być może dlatego autor dość szybko został zwolniony z radzieckiej niewoli. Polecam książkę tym wszystkim którzy interesują się II Wojną Światową, a także tym którzy nie czytają takiej literatury, aby mogli  dowiedzieć się co myślał i czuł  dowódca na froncie. Jedyne co rzuca się w oczy i trochę dziwi to rzeczywista czy udawana niewiedza autora na temat masowych mordów, holokaustu, obozów koncentracyjnych (choć teść narzeczonej von Lucka zginął w obozie). To jednak dość powszechna wśród oficerów Wermachtu amnezja.

P. S. Jedna mała uwaga: w opisie książki jest poważny błąd. Von Luck nigdy nie był dowódcą ani 7, ani 21 dywizji pancernej, a dowodził batalionem, pułkiem a także grupą bojową. Wydawnictwo na okładce książki podało mylną wiadomość.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
Urządzenie kawalerki
13 February 2020, 17:36
lodówka na napoje
13 February 2020, 09:14
trener przygotowania motorycznego
7 February 2020, 12:42
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3326
Artykułów: 536
Komentarzy: 12314