Recenzja biografia generała Tadeusza Kutrzeby

Autor: Markiz Data: 07 September 2013 09:42

Generał Tadeusz Kutrzeba

(1886-1947)

Zarys Biografii

Jarosław Bączyk, Mariusz Niestrawski

Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych

Poznań 2012

 

Chciałbym polecić wszystkim wydaną przez Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu, biografię jednego z najważniejszych dowódców polskich w kampanii wrześniowej, generała dywizji Tadeusza Kutrzeby. Jest to pierwsza biografia dowódcy Armii Poznań. Autorzy bardzo dokładnie opisują lata młodości, początki służby, udział późniejszego generała w I wojnie światowej, w walkach z bolszewikami roku 1919/1920. Bardzo wnikliwie i ciekawie opisane są działania generała jako dowódcy Armii Poznań w kampanii wrześniowej. Książka opisuje sylwetkę Tadeusza Kutrzeby, omawia dokładnie kolejne etapy jego życia i służby oraz działalność pisarską. Treść uzupełnia bogaty materiał ikonograficzny.

Oprócz losów generała i jego kolejnych lat służby, możemy prześledzić jak powstawało od podstaw polskie wojsko, jak tworzono jego struktury i jak duży wkład w rozwój polskiej armii miał Kutrzeba (który był m.in. Komendantem Wyższej Szkoły Wojennej, a także inspektorem armii). Bardzo ciekawe są opinie jakie o generale jakie wyrażali o nim jego przełożeni i podwładni. Czytając biografię prześledzimy nie tylko życiorys Kutrzeby, ale także bitwy i kampanie w których uczestniczył. Bardzo dobrze opisana jest Bitwa Pod Bzurą, największa i ostatnia bitwa Tadeusza Kutrzeby, a także jego rola w obronie Warszawy i dalsze losy generała aż do śmierci w 1947 roku. Książka bardzo potrzebna, gdyż wypełnia białą plamę jaką był brak dokładnej biografii tego wybitnego generała. Polecam wszystkim którzy interesują się II wojną światową, a szczególnie tym którzy interesują się działaniami polskich wojsk w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku.

A jak ktoś będzie w Poznaniu to zapraszam do muzeum Armii Poznań na poznańskiej cytadeli, gdzie można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów zebranych z pół bitewnych podczas walk armii w 1939 roku.

Ireneusz Piątek

 

 


avatar
O autorze: Markiz

Jego pasją jest historia, a szczególnie okres II wojny światowej. Ma 49 lat. Z wykształcenia jest politologiem. Mieszka pod Poznaniem. Od lat pisze artykuły, recenzje, biografie, testy, starając się przekazać swoją wiedzę na temat tego strasznego konfliktu i dziedzictwa który po sobie pozostawił. 

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
Nazewnictwo techniczne Polska-Niemcy
19 Wrzesień 2019, 18:57
Wyzwolenie
17 Wrzesień 2019, 14:13
Haratanie w gałę
15 Wrzesień 2019, 11:17
Piątek Trzynastego
13 Wrzesień 2019, 20:41
Kidawa
5 Wrzesień 2019, 09:01
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3254
Artykułów: 531
Komentarzy: 12300