Recenzja: Atlas historii Polski

Autor: Aleksandra Lipka Data: 08 September 2012 19:15

 „Atlas historii Polski” Beaty Jankowiak- Konik i dr Witolda Sienkiewicza  został wydany przez DEMART w 2011 roku. Jest to więc jeden z najnowszych atlasów na rynku. Liczy 192 strony A4 w miękkiej oprawie.

Po otwarciu ukazuje się spis sygnatur i skrótów najczęściej występujących na mapach. Od następnej strony rozpoczynamy podróż po historii Polski od czasów Paleolitu i Mezolitu aż po Kościół Katolicki i Prawosławny w 2004 roku. Atlas zawiera mapy z legendami i statystyki dotyczące najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju. Zagadnienia, które są w nim zawarte to nie tylko działania wojenne, ale także kwestie gospodarki, religii, kultury, administracji, gęstości zaludnienia itp. Możemy w nim odnaleźć diagramy, mapy konkretnych bitew, ale też miast. Największy nacisk jest położony na XX wiek (113 stron obrazujących ten okres historyczny), a dla przykładu sama wojna polsko- bolszewicka z lat 1919-1920 została zobrazowana na 14 stronach. Dodatkowo czytelnik ma do dyspozycji kalendarium, które pomaga zorientować się w wydarzeniach. Przy końcu książki zostało umieszczone porównanie dzisiejszego terytorium państwa do wcześniejszych, od X wieku do XXI włącznie. Na ostatnich stronach znajduje się spis treści.

Wydawnictwo i autorzy spisali się dobrze. Wykonanie atlasu nie pozostawia wiele do życzenia. Na pewno przyda się uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w nauce historii ojczystej. Do plusów można zaliczyć różnorodną szatę graficzną, która podnosi walory książki, zakres materiału nieograniczający się tylko do działań wojennych oraz kalendaria i diagramy. Jako stosunkowo niedawno wydana publikacja, gwarantuje aktualność informacji w niej zawartych. Minusem, podobnie jak w przypadku „Szkolnego atlasu historycznego” jest kalendarium na końcu książki, ale atlas bez wątpienia jest godny polecenia.

 


avatar
O autorze: Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Mieszka w Dąbrowie Górniczej, gdzie się uczy. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i zimna wojna, o której wie wszystko. Uczestniczka wielu konkursów powiatowych i wojewódzkich. Oprócz historii interesuje ją ofiologia i jeździectwo.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:


Tysiąc dodać jeden? (odpowiedź liczbowa)


Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
Pozytywizmy u progu XX wieku
17 Marzecz 2018, 21:20
Wasyl Mudryj (1893-1966)
9 Marzecz 2018, 07:53
Lodowa ściana
1 Marzecz 2018, 13:04
Skuteczność Ustawy o IPN
18 February 2018, 17:00
Kolekcja kolejek w skali 1:120
17 February 2018, 00:19
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 2295
Artykułów: 476
Komentarzy: 261