Projekt Comenius CoDec

Autor: 0123 Data: 06 October 2014 14:20

 

 

 

 

 

Projekt Comenius CoDec: Kolonializm i dekolonializm a historie narodowe oraz pamięć polityczna z perspektywy europejskiej.

 

Projekt Codec zamierza zająć się kilkoma ważnymi kwestiami naukowymi dotyczącymi historii kultury i pamięci politycznej w Europie:

-  przewartościowaniem kolonialnej przeszłości i procesów dekolonizacji w różnych państwach europejskich w perspektywie porównawczej;

- analizą sposobu nauczania tematu kolonializmu na lekcjach historii w krajach partnerskich oraz  analizą wpływu przeszłości kolonialnej na historię kultur i politykę pamięci w chwili obecnej;

- podjęciem dyskusji, w jakim stopniu narodowe wizje kolonializmu i dekolonizacji mogą być uwzględnione w zbiorowej pamięci europejskiej, w kontekście idei, która mówi, że kolonialna przeszłość jest elementem łączącym, jak i dzielącym historię Europy.

 

Projekty, które skupiają się na decentralizacji nauczania historii i poszerzeniu perspektywy nauczania historii poprzez przekroczenie ograniczeń narodowych, stawiają sobie za cel uświadomienie uczniom i studentom różnorodności kulturowej, a także umożliwienie im poznania jej i docenienia. Poznanie innych czasów i różnych historycznie światów to szansa na spojrzenie na własną historię z nowej perspektywy oraz szansa na okazanie szacunku innym punktom widzenia na to samo zagadnienie. Podsumowując, projekt uważa, iż bliższa współpraca między światem nauki a światem dydaktyki jest bardzo ważna w edukacji historycznej.

 

W czasie trwania projektu powstaną moduły do nauczania historii na temat kolonizacji (będą zawierać wprowadzenie, scenariusze lekcji oraz nowe źródła bibliograficzne). Dostępne będą w wersji tradycyjnej książki oraz dokumentu elektronicznego.

Zostanie zorganizowana również konferencja poświęcona kolonializmowi w nauczaniu historii, która ma ambicje bycia narzędziem doskonalenia zawodowego nauczycieli.

 

Partnerstwo realizujące projekt składa się z 9. instytucji z 7 krajów (Niemcy, Belgia, Estonia, Austria, Polska, Wielka Brytania, Szwajcaria). Instytucją koordynującą i pomysłodawcą jest uniwersytet w Siegen, Niemcy.

Polski partner projektu: Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Więcej informacji udziela p. Joanna Szczecińska jszczecinska@spoleczna.pl

 

 

 

 


avatar
O autorze: 0123

Administrator

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
AGM-154 JSOW
4 Sierpień 2020, 15:16
Dzieci w powstaniu warszawskim
1 Sierpień 2020, 14:25
CLEAVER.
31 Lipiec 2020, 10:29
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3644
Artykułów: 543
Komentarzy: 12384