Polskie obozy śmierci- odpowiedź prezydenta USA

Autor: Aleksandra Lipka Data: 02 June 2012 21:03

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego  napisał, że ubolewa nad popełnionym błędem, a w zaistniałej sytuacji widzi szansę na to, żeby świat poznał prawdę. Przypomnijmy, że podczas wtorkowej uroczystości pośmiertnego uhonorowania Prezydenckim Medalem Wolności Jana Karskiego, kuriera polskiego podziemia, który zdecydował się przedostać do obozu przejściowego w Izbicy, aby zdać relację z warunków traktowania osadzonych tam Żydów. Nieustannie informował Zachód o Holokauście (więcej tutaj). Barack Obama powiedział, że Karski „został przeszmuglowany do getta warszawskiego i polskiego obozu śmierci”. Z oczywistych powodów wywołało to gorącą dyskusję w Polsce. W środę prezydent Komorowski (wypowiedź na ten temat tutaj) wysłał list do Obamy, na który prezydent odpowiedział.

Premier Donald Tusk oznajmił, że: „Decyzja, w jaki sposób wybrnąć z tej przykrej sytuacji, należała do prezydenta Stanów Zjednoczonych i dobrze się stało, że po takiej chwili wahania doszło do wymiany korespondencji. Jeśli chodzi o pana prezydenta Obamę, tak jak się tego spodziewałem, wykazał klasę właściwą dla męża stanu i dla prezydenta sojuszniczego państwa.” (więcej tutaj)

Ten temat jest bliski zwłaszcza środowisku historycznemu, dlatego jakie jest wasze zdanie na ten temat? Od bardzo dawna Polska walczy na arenie międzynarodowej o zmianę mylnych opinii odnośnie obozów koncentracyjnych założonych przez III Rzeszę na terenie naszego kraju. Czy są skutki?

 


avatar
O autorze: Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Mieszka w Dąbrowie Górniczej, gdzie się uczy. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i zimna wojna, o której wie wszystko. Uczestniczka wielu konkursów powiatowych i wojewódzkich. Oprócz historii interesuje ją ofiologia i jeździectwo.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
Walkiria
19 Lipiec 2019, 21:51
Upadł koń w Krakowie
16 Lipiec 2019, 18:41
Polskie V8
15 Lipiec 2019, 19:17
Bagnet nierozpoznany
13 Lipiec 2019, 16:05
Relacje damsko-męskie
11 Lipiec 2019, 18:05
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3221
Artykułów: 527
Komentarzy: 12298