Podwójny żołd, Potrójna śmierć

Autor: Markiz Data: 25 October 2013 09:22

 

 

 

Podwójny żołd, Potrójna śmierć”

A. Drabkin

Radzieccy przeciwpancerniacy

w walkach z niemiecką Panzerwaffe.

GKW Gdańsk 2009r.

 

Książka zawiera wspomnienia dziesięciu radzieckich żołnierzy, walczących w jednostkach artylerii przeciwpancernej. Nazywano ich straceńcami, a ich jednostki: „ Żegnaj Ojczyzno”, albo „ Lufa długa, życie krótkie”. Autorzy tych wspomnień trafili na front prosto ze szkół. Mieli po siedemnaście, osiemnaście lat. Często po krótkim szkoleniu trwającym kilka dni, kierowano ich na najtrudniejsze odcinki frontu, gdzie mieli zatrzymać niemiecki taran pancerny. Słabo wyszkoleni, bez żadnego doświadczenia płacili bardzo drogo swoją krwią i życiem, próbując wykonać czasami niewykonalne rozkazy.

Z ich opowieści, wyłania się ponury obraz wojny w której nie brak aktów bohaterstwa, ale także strachu, bezsilności, płaczu po utracie towarzyszy walki. Poznajemy życie żołnierzy i młodszych oficerów dla których często brakowało butów i mundurów, a którym na co dzień towarzyszyły: wszy, brud, głód, strach przed śmiercią i kalectwem. Autorzy opisują prostym językiem jak trudna i niebezpieczna to była służba. Mamy tu przykłady heroicznego męstwa, opisy walk pojedynczych dział, a także całych baterii które walczyły do końca, aż nie rozjechały ich gąsienice niemieckich czołgów. Z drugiej strony czytamy o panicznym strachu i ucieczce z pola walki tych żołnierzy którzy nie wytrzymali i uciekli na widok niemieckich kolosów atakujących ich nieraz ze wszystkich stron.

Wspomnienia te pokazują bardzo dosadnie w jaki sposób ” kręgosłup” niemieckich wojsk pancernych, które zdobyły prawie całą Europę, został złamany przez radzieckich przeciw pancerniaków. To im przypadło ¾ zniszczeń czołgów podczas II wojny światowej. Polecam książkę wszystkim tym, którzy interesują się okresem II wojny światowej, a szczególnie walk z niemiecką bronią pancerną. Opowieści tych prostych ludzi pisane suchym, żołnierskim językiem przemawiają do czytelnika dużo lepiej, niż nie jedno opracowanie naukowe. Tom zamyka krótka historia powstania i rozwoju radzieckiej artylerii ppanc.

 

Ireneusz Piątek


avatar
O autorze: Markiz

Jego pasją jest historia, a szczególnie okres II wojny światowej. Ma 49 lat. Z wykształcenia jest politologiem. Mieszka pod Poznaniem. Od lat pisze artykuły, recenzje, biografie, testy, starając się przekazać swoją wiedzę na temat tego strasznego konfliktu i dziedzictwa który po sobie pozostawił. 

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
AGM-154 JSOW
4 Sierpień 2020, 15:16
Dzieci w powstaniu warszawskim
1 Sierpień 2020, 14:25
CLEAVER.
31 Lipiec 2020, 10:29
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3644
Artykułów: 543
Komentarzy: 12384