Operacja Bernhard

Autor: Markiz Data: 29 April 2014 14:45

Jurij Wołkoński
"Operacja Bernhard"
Audiobook
Audioclub.pl & Bellona
Czyta: Andrzej Krusiewicz

Operacja Bernhard to kolejna książka Jurija Wołkońskiego. Tym razem autor opisuje kulisy największej w historii operacji fałszowania pieniędzy. Akcja tej tajemniczej operacji, której pomysłodawcą był sam Szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinhard Heydrich rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Szef RSHA borykający się z ciągłym brakiem funduszy w SS i SD postanowił podrobić brytyjskie funty. I choć wywiad brytyjski i Bank Anglii wiedziały o pojawieniu się fałszywych funtów to jednak do końca wojny nie zdawały sobie sprawy ze skali tego przedsięwzięcia, która była ogromna. Od roku 1942 aż do konca wojny Niemcy wyprodukowali prawie 9 milionów idealnie podrobionych banknotów na nieprawdopodobną sumę ponad 134 milionów funtów co stanowiło prawie równowartość rezerw złota Banku Anglii.
SS i SD uzupełniały swoje fundusze tymi banknotami wymieniając je przez rozległą siatkę na dolary, czy franki szwajcarskie. Płacono nimi agentom, kupowano informację, a także finansowano wiele tajnych operacji (uwolnienie Mussoliniego). Autor bardzo ciekawie i fachowo opisuje przebieg całej akcji. To kolejna pozycja tego pisarza, zasługująca na uznanie. Pełne kulisy tej operacji nie są znane do dzisiaj, ale książka Wołkońskiego opisuje wydarzenia na tyle na ile pozwala nam obecna wiedza.
Polecam wszystkim. Temat książki tak ciekawy i niezwykły, że na pewno warto poświecić trochę czasu na jej wysłuchanie. A sama operacja jest jedną z największych tajnych operacji II wojny światowej. Pana Andrzeja Krusiewicza, czytającego tekst słucha się bardzo dobrze.

Ireneusz Piątek


avatar
O autorze: Markiz

Jego pasją jest historia, a szczególnie okres II wojny światowej. Ma 49 lat. Z wykształcenia jest politologiem. Mieszka pod Poznaniem. Od lat pisze artykuły, recenzje, biografie, testy, starając się przekazać swoją wiedzę na temat tego strasznego konfliktu i dziedzictwa który po sobie pozostawił. 

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
Wystawa historyczna
28 May 2020, 13:00
Pomniki przyrody
27 May 2020, 10:47
Nauczanie historii w domu
26 May 2020, 12:19
Czyszczenie zębów
25 May 2020, 15:14
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3595
Artykułów: 539
Komentarzy: 12318