Obcy w domu. Wokół Marca 68’

Autor: Mieszko I Data: 17 July 2017 13:24

Nie czyniliśmy przeszkód obywatelom polskim narodowości żydowskiej w przeniesieniu się do Izraela, jeżeli tego pragnęli. Stoimy na stanowisku, że każdy obywatel Polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę, Polskę Ludową.

Słowa wypowiedziane przez Władysława Gomułkę 19 czerwca 1967 r. podczas VI Kongresu Związków Zawodowych przeszły do historii jako te, które wznieciły i rozpaliły w Polsce falę nacjonalizmu i antysemityzmu. Przemówienie I sekretarza KC PZPR, rozpoczynające antysemicką kampanie, która swe apogeum osiągnęła w marcu 1969 roku, nawiązywało do sytuacji po wojnie sześciodniowej.

5 czerwca 1967 r. wojska izraelskie zaatakowały Egipt, rozpoczynając trzecią wojnę izraelsko-arabską. Jej przebieg stanowił dotkliwą porażkę dla Moskwy, która popierała kraje arabskie. 10 czerwca Kreml wystosował do Izraela żądanie wytrzymania wszystkich działań i zagroził zbrojną interwencją na Bliskim Wschodzie. Polska Rzeczpospolita Ludowa, podobnie jak inne państwa bloku wschodniego (z wyjątkiem Rumuni), zgodnie z decyzją podjętą w Związku Radzieckim, zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

W czasie swego przemówienia podczas Kongresu Związków Zawodowych do tych właśnie wydarzeń na Bliskim Wschodzie nawiązywał Gomułka mówiąc:

- W związku z tym, że agresja Izraela na kraje arabskie spotkała się z aplauzem w syjonistycznych środowiskach Żydów-obywateli polskich, które nawet z tej okazji urządzały libacje, pragnę oświadczyć, że nie czyniliśmy przeszkód obywatelom polskim narodowości żydowskiej w przeniesieniu się do Izraela, jeżeli tego pragnęli. Stoimy na stanowisku, że każdy obywatel Polski powinien mieć tylko jedną ojczyznę, Polskę Ludową.

Wojna sześciodniowa stałą się dla ówczesnego, polskiego aparatu państwowego propagandowym pretekstem do podstawy legitymizacji nagonki antysemickiej, według której wszyscy Żydzi są zakonspirowanymi wrogami. Podczas swego wystąpienia I sekretarz przyrównał mniejszość pochodzenia żydowskiego do hitlerowskiej piątej kolumny. I choć słowa te wykreślono z druku po naciskach członków Biura Politycznego KC, pozostały w pamięci widzów i radiosłuchaczy stając się popularnym zwrotem, używanym podczas słownych napaści na Żydów.

Ostry atak na tych Żydów w Polsce, którzy w wojnie sześciodniowej opowiedzieli się po stronie Izraela uruchomił mechanizm propagandy, w wyniku którego z Polski wyjechało kilkanaście tysięcy Żydów. W samym tylko okresie 1968-1969 z kraju wyemigrowało ponad 15 tys. osób pochodzenia żydowskiego: pracownicy naukowi, dziennikarze, studenci, filmowcy, pisarze i zwykli ludzie, dla których Polska przestała być krajem bezpiecznym. Brutalna nagonka, atmosfera strachu i podejrzliwości zmieniła życie niewinnych ludzi. W tej atmosferze niepewności i w poczuciu niesprawiedliwości musieli opuścić swe dotychczasowe życie: pracę, pasję, przyjaciół, miejsca, z którymi nierzadko byli związani od pokoleń. Kraj, który do tej pory był dla nich domem stał się niemal z dnia na dzień miejscem obcym, w którym nie mogli już czuć się bezpiecznie. Dobrze atmosferę tych dni pokazuje spot przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. (https://www.youtube.com/watch?v=kiBkzMtu3Io). Podczas spotkania kilku przyjaciół poszczególne osoby zaczynają nagle znikać, pozostawiając po sobie pustkę i potęgując niepewność. Na koniec zostajesz sam. Czy wiesz jak to jest, nagle czuć się obcym we własnym domu? 

 

 


avatar
O autorze: Mieszko I

Pasjonat Historii z Wielkopolski, szczególnie interesują mnie czasy starożytne,  jednak lubię  poznawać także inne epoki. Sporo czytam i staram się wyłapywać najciekawsze fakty, uwielbiam ciekawostki związane z historią. Poza tym interesują mnie militaria i zbrojne umocnienia.  

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (14)

Maglia Lazio Poco Prezzo
25 August 2018 13:31

Fantastic web site you've got going here.
Maglia Lazio Poco Prezzo http://www.theconservatarianreview.com/Lazio-77-Midfielder-Adam-Marusic-p-9371

Magliette Calcio Poco Prezzo
21 August 2018 07:41

Great looking web site. Assume you did a bunch of your very own html coding.
Magliette Calcio Poco Prezzo http://www.wendtsporkpalace.com/

Maglie Calcio a poco prezzo
20 August 2018 21:56

thnx for sharing your very good webpage.
Maglie Calcio a poco prezzo http://www.niveauradio.com/

maglie calcio
20 August 2018 18:22

Many thanks, this site is extremely helpful.
maglie calcio http://www.doralcentermall.com/#

fotbollströjor
19 August 2018 13:56

You're a really helpful website; couldn't make it without ya!
fotbollströjor http://www.tampabaygoodliving.com/

fodboldtrøjer
19 August 2018 09:33

Keep up the great job and producing in the crowd!
fodboldtrøjer http://www.zamanthajoeh.com/

fotballdrakter barn
19 August 2018 07:07

I like looking through your website. Thanks for your time!
fotballdrakter barn http://www.nottheitgirls.com/

maglie calcio poco prezzo
19 August 2018 06:27

Thank you so much for sharing your excellent site.
maglie calcio poco prezzo http://www.glivytech.com/

magliette calcio poco prezzo
17 August 2018 17:30

You're a very helpful site; could not make it without ya!
magliette calcio poco prezzo http://www.synchronizationofus.com/

1lu24q46
13 July 2018 16:13

roulette free - <a href="https://roulettecas.com/">roulette online</a>
free roulette game <a href=" https://roulettecas.com/ ">slot roulette</a>
https://roulettecas.com/

Andrzej
11 October 2017 09:47

Super!

Magda
25 August 2017 13:55

Fajna akcja

Ola
22 August 2017 17:23

Takie czasy, dziwne że po wojnie jak już wiedziano co spotkało żydów to nadal takie prześladowania były.

Przydałoby się to współcześnie muzułmanom w europie, oj przydało by...

Blasius
15 August 2017 00:26

Sądzę, że warto dodać, iż nie do końca były to jakieś antysemickie działania władz PRL tylko wewnętrzne rozgrywki w strukturach władzy. Inaczej w głównych strukturach KC, na wysokich stanowiskach, w kadrze oficerskiej służb mundurowych mało by kto pozostał. Oficjalna wersja to oczywiście, zgodnie z tradycją "nacjonalistyczne, antysemickie działania Polaków" bo tak jest wygodniej. Prawda jest zgoła inna.

OSTATNIO NA FORUM
Czy Słowianie wynaleźli koło?
3 Lipiec 2020, 21:17
Sumerowie
30 Czerwiec 2020, 12:48
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3618
Artykułów: 542
Komentarzy: 12345