"Manstein Najlepszy Generał Hitlera"

Autor: 0123 Data: 13 November 2013 12:11

 

Manstein Najlepszy Generał Hitlera

Mungo Melvin

Bukowy Las

 

                        Jako pasjonat historii, a szczególnie okresu II wojny światowej z dużą ciekawością zakupiłem wydaną przez wydawnictwo Bukowy Las biografię generała i feldmarszałka Ericha von Mansteina. Ten wybitny dowódca uważany słusznie za genialnego stratega i znakomitego taktyka, był już wielokrotnie opisywany i jest w tej chwili obok feldmarszałka Rommla najlepiej znanym niemieckim wyższym oficerem. Z tego powodu byłem ciekawy, czy lektura powstałej niedawno  biografii pozwoli mi odkryć coś nowego w wizerunku i historii tego nietuzinkowego człowieka.      

                        Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony lekturą książki. Autor (także  generał) zadał sobie bardzo dużo trudu przeszukując olbrzymią ilość dokumentów. Uzyskał dostęp do archiwów rodziny Mansteinów,  a także odwiedził wiele pól bitewnych (szczególnie na Ukrainie). Biografia napisana jest ciekawym językiem z wieloma cytatami, które ją ubarwiają. Począwszy od lat młodzieńczych, I wojnę światową, aż do bardziej wszystkim znanego okresu II wojny możemy prześledzić praktycznie dzień po dniu  życiorys późniejszego feldmarszałka. Co ważniejsze autor poza podawaniem suchych dat i ważniejszych wydarzeń z życia Mansteina bardzo dokładnie opisuje jego podejście najpierw do monarchii, później do Republiki Weimarskiej, a następnie do Hitlera i nazistów. Możemy prześledzić się jak zmieniały się poglądy oficerów na tle zmian politycznych samych Niemiec. Autor tłumaczy i opisuje  jak niemiecka armia służyła kolejnym tak odmiennym politycznie rządom:  monarchii, republice, a następnie podporządkowała się niemal bez oporu  dyktaturze Adolfa Hitlera. Na przykładzie Mansteina Melvin ukazuje jak wychowani w olbrzymim szacunku do monarchy oficerowie przeżywają abdykację cesarza i jak trudno im przenieść swoje uczucia z cesarza na państwo, a później na osobę dyktatora.

                       Bardzo ciekawie autor przedstawia stanowisko generała wobec nazistów ” Stanowisko samego Mansteina było dwuznaczne, żeby nie powiedzieć :sprzeczne. Jako gorliwy chrześcijanin wierzył głęboko w ludzką godność i stąd brała się jego całkowita pogarda dla tego, co nazistowskie zbiry wyczyniały na ulicach. Ale jako narodowiec i patriota opowiadał się za silną i pewną siebie Rzeszą, a Hitler kusił obietnicą takiego właśnie państwa”.

                        Było to bardzo charakterystyczne podejście wielu niemieckich oficerów, którzy widzieli w Hitlerze tego który przywróci wielkość i należne miejsce niemieckiej armii, po klęsce w I wojnie światowej.

                        Mungo Melvin przedstawia nam Mansteina jako znakomitego dowódcę i stratega. Można odnieść wrażenie że jest nim zafascynowany. Widzi w nim (być może z lekką przesadą) największego niemieckiego dowódcę II wojny światowej. Tak to opisuje: „Był człowiekiem -  symbolem, który najpierw kapał się w blasku zwycięstwa, później z podniesioną głową wyszedł z klęski. Żaden niemiecki dowódca z okresu II wojny nie dorównał jego dokonaniom. Metody dowódcze Mansteina, przede wszystkim zaś jego genialne pomysły operacyjne, nie bez powodu są po dziś dzień przedmiotem studiów wojskowych”.

                        Autor opisuje także zachowanie feldmarszałka w stosunku do Hitlera: „ Jako poważany wysoki rangą dowódca mógł kwestionować wolę militarną Hitlera i czynił to wielokrotnie. Nigdy jednak nie ośmielił się podważyć jego woli politycznej. Nie miał tego w swojej pruskiej krwi. Nie chciał słyszeć o buncie, gdy jego żołnierze dzielnie walczyli o własny Vaterland”.

              Melvin bardzo dokładnie opisuje kolejne etapy walk feldmarszałka, aż do jego odwołania w 1944 roku. Znajdziemy także opis  procesu Mansteina i innych generałów i zarzuty wysunięte przeciwko niemu. 

                       Reasumując mogę z czystym sumieniem polecić  książkę wszystkim tym, którzy interesują się II wojną światową. Dla znawców tematu pozycja będzie uzupełnieniem wiedzy o armii niemieckiej i samym Mansteinie.

 

 

                       Dla tych którzy mniej się interesują tym okresem historycznym, książka ta daje bardzo rzetelny obraz niemieckiej armii od początku I wojny po klęskę w 1918 roku, abdykację cesarza, Republikę Weimarską. Po dojściu Hitlera do władzy możemy bardzo dokładnie prześledzić rozwój armii, podejście jej najwyższych oficerów do  ideologii nazistowskiej i samego Hitlera.

            To niewątpliwie jedna z najlepszych biografii ostatnich lat i dlatego należą się słowa uznania dla wydawnictwa Bukowy Las za jej wydanie.

 

                                                                                                                   Ireneusz Piątek


avatar
O autorze: 0123

Administrator

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (3)

Markiz
18 November 2013 19:48

Nie wiem tak dokładnie o co Ci chodzi Marek, ale napisz bardziej konkretnie, o jakie wpisy chodzi.

0123
16 November 2013 14:22

Witaj Marek, dziękujemy za twoją uwagę i to że od dawna jesteś z nami,

co do tekstów to nie do końca rozumiem co masz na myśli- prace naszych redaktorów są publikowane w takiej formie jakiej były tworzone

odnośnie komentarzy to udało nam się uporać z nimi przez wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia a stare zostały usunięte i już na pewno nie będzie na tym portalu więcej spamowych komentarzy.

Mamy głęboką nadzieję ze pozostaniesz w gronie naszych czytelników a już teraz zapraszamy do zaznajomienia się z naszym felietonem na temat wspomnień wojennych który regularnie będzie ukazywał się już od przyszłego tygodnia.

Pozdrawiam administrator historyk.eu

merek mostyk
13 November 2013 12:22

Weźcie ogarnijcie w końcu wygląd tekstów, które prezentujecie i setki komentarzy botów w poprzednich wpisach. Czytam was od dawna, ale jak będzie tak dalej to....

OSTATNIO NA FORUM
Wystawa historyczna
28 May 2020, 13:00
Pomniki przyrody
27 May 2020, 10:47
Nauczanie historii w domu
26 May 2020, 12:19
Czyszczenie zębów
25 May 2020, 15:14
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3595
Artykułów: 539
Komentarzy: 12318