Królewska waluta

Autor: 0123 Data: 18 June 2015 19:42

 

 

 

 

   Korony kojarzą się przede wszystkim z królewskimi nakryciami głowy, ale jest to też nazwa waluty spotykana w wielu krajach, zarówno w dawnych czasach i w obecnych. Jedne i drugie korony wykonywało się z cennych kruszców, a monety zwykle wybijane były przez władców, którzy umieszczali na nich swoje podobizny.

 

   Monety ze srebra lub innego drogiego metalu początkowo były duże i mieścił się na nich cały wizerunek króla. Gdy stopniowo traciły wartość stawały się coraz mniejsze, zaczęto na nich umieszczać tylko koronę i właśnie tak ludzie zaczęli je nazywać. A czy na koronach będących obecnie w obiegu znajdziemy przedmiot, od którego wzięły swoje miano? 

 

   Współcześnie waluta o tej nazwie obowiązuje w Czechach, Danii, Szwecji, Norwegii i Islandii. Tylko w Czechach na wszystkich pieniądzach występuje najsłynniejszy atrybut władzy królewskiej. Zawdzięczają to obecności czeskiego godła, czyli lwa w koronie. Gdyby godła nie było lub wyglądało inaczej, zobaczylibyśmy tylko dwie korony: jedną na monecie 1 Kč (należącą do św. Wacława) i drugą na banknocie 100 Kč (na głowie Karola IV). Dla odmiany na islandzkiej walucie wcale nie ma wizerunku korony. Monety przedstawiają głównie morskie zwierzęta, a banknoty słynnych Islandczyków i Islandki, ale żadnych koronowanych. W Danii tylko na monetach znajdziemy korony (same lub na głowie królowej Małgorzaty II), nie ma ich natomiast na banknotach których awersy przedstawiają sławnych Duńczyków, a rewersy rzeźby.   Przykłady szwedzkie i norweskie pokazują, że wizerunek króla lub królowej na pieniądzach nie jest jednoznaczny z tym, że będzie na nich korona. Na banknotach szwedzkich jest jeden król - Gustaw Waza (na nominale 1000 kr), ale jego nakrycie głowy zdecydowanie korony nie przypomina. Na większości monet zobaczymy wizerunek obecnego króla Szwecji Karola Gustawa XVI, którego uwieczniono z gołą głową. Jednak na rewersie wszystkich monet znajdziemy jedną lub trzy korony królewskie. Również na żadnym z norweskich banknotów nie namalowano korony. Na monetach o nominałach 10 i 20 kr zobaczymy podobiznę obecnego króla Norwegii Haralda V bez korony, ale dla odmiany na pozostałych są korony bez króla.

 

 


avatar
O autorze: 0123

Administrator

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
Tego dnia...
19 November 2019, 20:05
O mniejszościach na Mazowszu
11 November 2019, 09:41
Kontakt
31 Listopad 2019, 19:43
Perspektywiczne myślenie
31 Listopad 2019, 18:29
Bukowski
29 Listopad 2019, 17:14
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3289
Artykułów: 531
Komentarzy: 12302