Konferencja prasowa w Muzeum Narodowym

Autor: 0123 Data: 13 October 2014 13:11

 

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową poprzedzającą otwarcie nowej Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego, która odbędzie się w najbliższy czwartek 16 października o godz. 11.00 w MNW. W ramach konferencji zapraszamy na oprowadzanie po nowej Galerii Faras.

 

Galeria Faras jest jedyną w Europie ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. Do zbiorów muzealnych trafiły one dzięki polskim archeologom uczestniczącym w objętej patronatem UNESCO wielkiej międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu rozwijających się na południe od I katarakty. Dzięki pracom badawczym prowadzonym na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras w pobliżu granicy sudańsko-egipskiej odkryto dobrze zachowane ruiny kościoła katedralnego z VIII wieku. Jego ściany były pokryte wspaniałymi malowidłami o tematyce religijnej pochodzącymi z VIII–XIV wieku. 67 przedstawień malarskich, a także wiele innych dzieł faraskich znajdujących się w MNW, stanowi dziś największy i najcenniejszy zespół zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych za granicą, jaki udało się pozyskać do polskich zbiorów muzealnych.

Jesienią 2014 roku Galeria Faras zostanie udostępniona w nowej aranżacji, a bezcenne dzieła zaprezentowane zostaną zwiedzającym według nowego scenariusza W części sali zaprojektowanej tak, by oddawała nastrój panujący w historycznym wnętrzu sakralnym, znajdą się malowidła rozmieszczone podobnie jak w faraskiej świątyni. Oglądając je, będzie można posłuchać oryginalnych koptyjskich śpiewów liturgicznych. Dzięki multimediom, dla których przeznaczona zostanie specjalna przestrzeń, widz, także niepełnosprawny, zapozna się z dziejami Nubii chrześcijańskiej, architekturą, malowidłami katedry, z ich ciekawą ikonografią. Obejrzy zrekonstruowane w 3D wnętrze kościoła ze wszystkimi malowidłami, również tymi, które obecnie znajdują się w muzeum w Chartumie. Ekspozycję wzbogacąpokazy filmów archeologicznych i fotografii archiwalnych.

 

 

 


avatar
O autorze: 0123

Administrator

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
Wystawa historyczna
28 May 2020, 13:00
Pomniki przyrody
27 May 2020, 10:47
Nauczanie historii w domu
26 May 2020, 12:19
Czyszczenie zębów
25 May 2020, 15:14
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3595
Artykułów: 539
Komentarzy: 12318