II Zjazd Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski w Krakowie

Autor: Aleksandra Lipka Data: 08 September 2012 21:47

Program II Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski to 38 sesji, w których przez trzy dni (13-15 września 2012 r.) weźmie udział około trzystu referentów i panelistów z całego świata, zajmujących się dziejami Polski i Europy Środkowej z całego świata.

Program II Kongresu bierze swój początek w studium samego pojęcia „Europy Środkowej” w jego historycznie zmiennych granicach i konceptualizacjach. Zakreślone w ten sposób ramy pojęciowe stanowią punkt odniesienia dla kilku sesji głównych, ukazujących „historie paralelne”, tj. takie, które ukazują równolegle najważniejsze sfery życia politycznego, społecznego i kulturowego tej części Europy na przestrzeni wieków. Organizatorzy celowo zrezygnowali tu ze sztywnego porządku chronologicznego czy geograficznego, chcąc pokazać drogi, którymi szła Polska i jej sąsiedzi w długiej perspektywie. Przedmiotem analizy będą więc środkowoeuropejskie związki polityczne i ich miejsce w narodowych historiografiach, rola mocarstw i instrumenty ich ekspansji na tym obszarze, propaganda władzy i jej reprezentacje, doświadczenia migracyjne Polaków w perspektywie porównawczej czy też historia religijna. Perspektywę historii paralelnych przyjmują też sesje poruszające nowatorską na naszym gruncie tematykę małych miast i codzienności oraz kultury kulinarnej.

Tak zakrojony program stanowi całościowe ujęcie obszaru wyzwań, jakie podjął II Kongres: zrozumieć przeszłość Europy Środkowej w jej całej złożoności, a dzięki temu wyznaczyć perspektywy rozwoju tego regionu, przemian jego tożsamości oraz znaczenia polskiego głosu we współczesnej Europie.

 

CEL ORAZ IDEA KONGRESU:

Podstawowym celem kongresu będzie przeprowadzenie szeregu debat i dyskusji. W równym stopniu Organizatorom zależy na wzmocnieniu tego, co stanowiło wartość pierwszego kongresu z roku 2007, a więc na stworzeniu i rozwijaniu forum wymiany doświadczeń badaczy z różnych krajów, zaangażowanych w studia nad dziejami Polski.

II Kongres stanowić będzie okazję do omówienia zarówno perspektyw jak i bieżących problemów badania, nauczania i popularyzacji historii Polski. Sprzyjał będzie integracji badaczy i instytucji zaangażowanych w poznanie przeszłości Polski w jej historycznych związkach z dzisiejszymi sąsiadami.

Miejscem naszych obrad po raz drugi będzie królewskie miasto Kraków. Zaangażowanie w organizację Kongresu szeregu krakowskich instytucji odpowiedzialnych za przekazywanie historii da okazję do zwiedzania krakowskich zabytków kultury polskiej - również tych trudno dostępnych dla przeciętnego turysty.

Do udziału w Kongresie organizatorzy zapraszają badaczy działających poza granicami Polski - w Europie i na świecie oraz badaczy polskich, zarówno osoby prowadzące studia naukowe z określonego obszaru tematycznego, jak i zajmujące się przekazywaniem wiedzy o dziejach Polski i regionu, nauczycieli i miłośników historii. Zaproszenie dotyczy nie tylko historyków, organizatorom zależy na uczestnictwie przedstawicieli innych nauk humanistycznych i społecznych, jak również przedstawicieli placówek naukowych i instytucji wspierających badania, przyznających granty i stypendia naukowe. Bardzo ważny jest również udział dziennikarzy, studentów, doktorantów, pracowników muzeów, słowem wszystkich, dla których badanie i przedstawianie dziejów Polski w Europie Środkowej jest ważne.


NAGRODY ZA NAJLEPSZE KSIĄŻKI HISTORYCZNE

Pro Historia Polonorum - na najlepszą książkę historyczną wydaną w języku obcym,  dotyczącą historii Polski;

Nagroda Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego - nagradzane są książki autorów polskich i zagranicznych z zakresu historii Europy Środkowej w XIX i XX wieku;

W trakcie Kongresu wręczona zostanie również Nagroda imienia Janusza Bogdanowskiego - przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektonicznej

 

Źródło: http://www.targi.krakow.pl/

Dodatkowo imprezie będą towarzyszyć Targi Książki Historycznej (więcej tutaj)

Oficjalna strona kongresu: tutaj


avatar
O autorze: Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Mieszka w Dąbrowie Górniczej, gdzie się uczy. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i zimna wojna, o której wie wszystko. Uczestniczka wielu konkursów powiatowych i wojewódzkich. Oprócz historii interesuje ją ofiologia i jeździectwo.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (10)

Maglia Chelsea Poco Prezzo
26 August 2018 05:29

Many thanks! It a very good web site!
Maglia Chelsea Poco Prezzo http://www.theconservatarianreview.com/Chelsea-1-Goalkeeper-Willy-Caballero-p-9940

Magliette Calcio Poco Prezzo
21 August 2018 08:08

You're an extremely valuable website; could not make it without ya!
Magliette Calcio Poco Prezzo http://www.wendtsporkpalace.com/

Maglie Calcio a poco prezzo
20 August 2018 22:20

You've astonishing stuff right.
Maglie Calcio a poco prezzo http://www.niveauradio.com/

maglie calcio bambino
20 August 2018 18:18

Incredibly individual friendly website. Great details offered on few clicks on.
maglie calcio bambino http://www.doralcentermall.com/#

magliette calcio
20 August 2018 03:46

Cool internet site you've gotten there.
magliette calcio http://www.glivytech.com/

billige fodboldtrøjer
19 August 2018 12:50

I enjoy this website - its so usefull and helpfull.
billige fodboldtrøjer http://www.zamanthajoeh.com/

fotbollströjor barn
19 August 2018 11:32

Whoa this is a invaluable web-site.
fotbollströjor barn http://www.tampabaygoodliving.com/

fotballdrakter barn
19 August 2018 07:31

Good Web page, Keep up the good work. Regards.|
fotballdrakter barn http://www.nottheitgirls.com/

nuove maglie calcio
19 August 2018 04:52

Basically desired to say I'm just pleased I happened in your site.|
nuove maglie calcio http://www.glivytech.com/

maglie calcio poco prezzo
17 August 2018 22:09

I adore this site - its so usefull and helpfull.
maglie calcio poco prezzo http://www.synchronizationofus.com/

OSTATNIO NA FORUM
Wystawa historyczna
28 May 2020, 13:00
Pomniki przyrody
27 May 2020, 10:47
Nauczanie historii w domu
26 May 2020, 12:19
Czyszczenie zębów
25 May 2020, 15:14
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3595
Artykułów: 539
Komentarzy: 12318