II wojna światowa na środkach pobudzających

Autor: Aleksandra Lipka Data: 08 May 2012 13:51

Czy wiesz, że…

zarówno Niemcy jak i wojska alianckie w czasie II wojny światowej zażywały środki pobudzające? W obydwu przypadkach były to narkotyki. Niemcy w czasie Blitzkriegu zażywali „cudowne tabletki” nazywane pervitinem. Oficjalnie środek miał działania pobudzające, zalecano podawanie go żołnierzom, którzy dłuższy czas walczyli bez odpoczynku. Tylko, że tabletki zawierały…metamfetaminę. Jedna tabletka, dawała 3-6 godzin na nogach, dwie zapewniały całą dobę działania bez snu.

Po drugiej stronie barykady oficjalnie walka toczyła się bez wspomagaczy. Tylko oficjalnie, ponieważ angielska marynarka wojennna i lotnictwo otrzymywały „tabletki energetyzujące”, których podstawowym składnikiem była amfetamina albo jej pochodne. Armia amerykańska wyposażała swoje oddziały w benzedrynę. „Energy tabs” pomagały w przezwyciężeniu senności, zmęczenia i  dostosowaniu się do nowych warunków klimatycznych.


avatar
O autorze: Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Mieszka w Dąbrowie Górniczej, gdzie się uczy. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i zimna wojna, o której wie wszystko. Uczestniczka wielu konkursów powiatowych i wojewódzkich. Oprócz historii interesuje ją ofiologia i jeździectwo.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (4)

Gość: Speedy
10 May 2012 11:52

W USA środki pobudzające na bazie amfetaminy (czyli ogólnie taka benzedryna właśnie) były do lat 60. ub.wieku sprzedawane bez recepty. Używali ich np. kierowcy jeżdżący na długich trasach. Wycofano je w latach 70., ale chyba są dalej dostępne na receptę. W Polsce jeśli się nie mylę także nastąpiło to też w latach 70. W 2009 w ogóle wykreślono ją z listy leków.
Dodam jako ciekawostkę, że w takim podstawowym podręczniku Vogla do preparatyki organicznej jest oczywiście opisana synteza amfetaminy. W czasie zajęć któryś z prowadzących wspominał nam, że jeszcze w latach 70. ćwiczenie to było od czasu do czasu wykonywane na laborkach z preparatyki (za moich czasów, lata 90., już oczywiście nie).

Gość: poldas
09 May 2012 17:18

Piloci samolotów pasażerskich, co najmniej w latach pięćdziesiątych jeszcze, mogli sobie aplikować benzedrynę w przypadku odczucia zmęczenia.

Aleksandra Lipka
09 May 2012 13:33

O ile pamiętam to od morfiny, którą z czasem zastąpił jakimś słabszym zamiennikiem. Podobno potrafił wziąć do 100 tabletek na dzień.

Gość: slimak02
08 May 2012 21:05

Warto dodać, że Hermann Goering w czasie II wojny światowej też był uzależniony od narkotyków. Gdyby nie wyrok śmierci i samobójstwo w celi, to i tak by zmarł prędzej czy później na serce.

OSTATNIO NA FORUM
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3651
Artykułów: 544
Komentarzy: 12394