„Dwaj bracia”- recenzja

Autor: Mieszko I Data: 13 June 2017 13:14

Lektura książki „Dwaj bracia” Bena Eltona to niezapomniana przygoda, która wciąga nas w trudne życie żydowskiej rodziny, żyjącej w najgorszych możliwych czasach, w najgorszym możliwym miejscu- Berlin, przed drugą wojną światową.

Książka nie posiada jednego głównego bohatera, wokół którego toczy się historia, wątki przerzucane są między wszystkimi członkami rodziny oraz ich przyjaciółmi.

Początkowo życie rodziny Stenglów jest jak na tamte czasy zwyczajne, młoda para doczekała się dwójki dzieci, żyje w centrum Berlina i zmaga się z takimi samymi przeciwnościami losu jak cała reszta populacji po przegranej wojnie światowej. Czasy zmieniają się drastycznie po dojściu do władzy NSDAP, z każdym kolejnym rokiem ich życie jest trudniejsze, są dyskryminowani i walczą o przetrwanie jednak mało kto zakłada, że może dojść do masowych mordów.

Chłopcy często się biją, zawierają przyjaźnie, zakochują się w tej samej dziewczynie- bogatej i pięknej żydówce, którą obiecują chronić kiedy czasy stają się mniej ciekawe, a która ostatecznie doprowadza do śmierci kilku bliskich osób.

Książka pokazuje prawdę, nie można mówić jednoznacznie o happy endzie, większość bohaterów ginie, ukazane są realia tamtych czasów, trudności, bestialstwo ale i normalne życie, plany, marzenia i przyjaźnie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników tych czasów- książki nie da się wyrzucić z pamięci!  

 

 


avatar
O autorze: Mieszko I

Pasjonat Historii z Wielkopolski, szczególnie interesują mnie czasy starożytne,  jednak lubię  poznawać także inne epoki. Sporo czytam i staram się wyłapywać najciekawsze fakty, uwielbiam ciekawostki związane z historią. Poza tym interesują mnie militaria i zbrojne umocnienia.  

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (2)

Mateusz
25 August 2017 16:19

Genialna książka, czytałem ją. Świetne szczegóły które wciągają w historię braci i realne problemy. Chętnie bym poczytał kolejną częsć.

Adam
15 June 2017 14:14

Dobra książka, polecam serdecznie!

OSTATNIO NA FORUM
O mniejszościach na Mazowszu
11 November 2019, 09:41
Kontakt
31 Listopad 2019, 19:43
Perspektywiczne myślenie
31 Listopad 2019, 18:29
Bukowski
29 Listopad 2019, 17:14
Paliwo za 3 złote
20 Listopad 2019, 15:32
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3277
Artykułów: 531
Komentarzy: 12302