Ciekawostki historyczne #4- Cesarz Kaligula

Autor: 0123 Data: 18 March 2016 10:38

 

 

 

 

Czy wiesz że.........

 

·        przydomek Kaligula (Bucik) nadany mu przez żołnierzy jego ojca wziął się z tego, że mały Gajusz Juliusz Cezar spędził dzieciństwo w obozach wojskowych, gdzie był ubierany przez rodziców w wojskowe szaty oraz buciki wykonane na wzór butów żołnierskich.

·        Kaliguli udało się wejść w łaski cesarza Tyberiusza i zdobyć jego zaufanie. Wykorzystał to i kiedy nadarzyła się okazja podał cesarzowi truciznę, a gdy ta nie zadziałała zadusił go własnymi rękami.

·        krótko po objęciu władzy przeszedł ciężką chorobę, która całkowicie go odmieniła. Zaczął podejrzewać wszystkich o spiski i skazywać swoich bliskich na śmierć, czasami zupełnie bez powodu.

·        Cesarz planował wprowadzić monarchię absolutną. Ośmieszał tradycję rzymską, wprowadził do senatu konia i mianował go konsulem. Konia nazwał  Incitatus („Chyży”). Zwierzę miało dla siebie 18 służących, którzy dbali o nie. Rumak mieszkał w marmurowej stajni, chadzał w uprzęży ozdobionej drogimi kamieniami, jadał zaś ze żłobu z kości słoniowej, a karmiono go „złotym jęczmieniem” (jęczmieniem wymieszanym z płatkami złota).

·        na skutek polityki szalonego władcy w ciągu pół roku skarb państwa został kompletnie ogołocony i wtedy Kaligula rozpoczął serię procesów o zdradę, konfiskował majątek skazanych na śmierć, co zwiększyło liczbę egzekucji.

·        Kaligula ogłosił się bogiem, kazał oddawać sobie stosowną dla boga cześć, budował dla siebie świątynie i zamawiał własne posągi.

·         Rzymianie mieli dość szalonego władcy i 24 stycznia 41.n.e. w wieku 28 lat cesarz Kaligula został zamordowany. Oficerowie jego gwardii, m.in. Kasjusz Cherea i Korneliusz Sabinus zadali mu około trzydzieści pchnięć noża. Życie straciła też jego żona Cezonia oraz córeczka.

 

                                                                                                                   Ireneusz Piątek

 

 

   Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ

 

 


avatar
O autorze: 0123

Administrator

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3623
Artykułów: 542
Komentarzy: 12358