CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE # 33 Pomorski król ... Skandynawii

Autor: danielos8 Data: 19 January 2017 01:22

                             

                           Pomorski król ... Skandynawii

 

Czy wiesz że…

 

  Ten pochodzący z Darłowa książę zmienił imię żeby stać się królem Norwegii, ze słowiańskiego  Bogusława stał się Erykiem i pod tym imieniem znany jest światu, niezwykła historia syna Słupskiego księcia który został władcą Norwegii, Danii i Szwecji.

  Bogusław bo tak mu dali na chrzcie urodził się w Darłowie w 1382 roku jako najstarszy syn pomorskiego księcia Warcisława VII. Działo się to w czasach kiedy Pomorze także te zachodnie ciągle było jeszcze słowiańskie a mowę kaszubską można było usłyszeć praktycznie od Szczecina po Gdańsk .Jako najstarszy syn mógł co najwyżej zostać następnym księciem Słupskim gdyby nie fakt że został pupilkiem ciotki Małgorzaty która była królową potężnej wówczas Danii. Małgorzata I spowinowacona z Gryfitami Pomorskimi  przygarnęła czternastoletniego Bogusława, wzięła go na Kopenhaski dwór a następnie usynowiła go, wtedy też prawdopodobnie zmienił imię na bardziej nordyckie i stał się Erykiem. Szczęscie nie opuszczało teraz juz Eryka, krółowa Małgorzata I nie tylko była królową Danii była też faktycznym władcą Norwegii i Szwecji, jej jedyny syn przedwcześnie zmarł i właśnie Eryka wyznaczyła na jego następcę. Eryk został królem Norwegi w 1389 roku a Danii i Szwecji w 1396 roku. W rok póżniej podpidano Unię trzech królestw i Eryk Pomorski został pierwszym królem zjednoczonych skandynawskich państw i jednym z najpotężniejszych władców Europy, choć trzeba przyznać  że do śmierci Małgorzaty I w 1412 roku to ona była faktycznym władcą Skandynawii.

  Niestety Eryk nie okazał się wybitnym władcą, podczas już całkowicie samodzielnych rządów uwikłał się w niepotrzebne wojny, skonfliktował ze szlachtą, w swojej polityce zdecydowanie przedkłada interesy Danii nad inne kraje Unii w efekcie czego zostaje zdetronizowany najpierw w Danii i Szwecji w roku 1439 a pózniej także Norwegii w 1442 roku.  Rozgoryczony Eryk uchodzi na Gotlandię gdzie zostaje ... piratem a jego statki kilka lat sieją postrach na wodach Bałtyku, przez niektórych nazywany jest ostatnim wikingiem. Do Eryka jednak jeszcze raz uśmiecha się szczęscie, kiedy grunt zaczyna palic mu się pod nogami a Szwedzi grożą zdobyciem jego Gotlandzkiej warowni w Visby  po drugiej stronie Bałtyku umiera Książę Słupski Bogusław IX. Eryk w końcu opuszcza wyspę i jako prawowity dziedzic obejmuje władzę w księstwie gdzie już we względnym spokoju dożywa starości i umiera w zamku w Darłowie w 1459 roku. 

  Jest jeszcze jedna tajemnica związana z księciem, nie wiadomo  co się stało z kosztownościami i skarbami zrabowanymi podczas korsarskich rajdów Eryka, podobno przekazał je krewnemu Erykowi II i księżniczce Zofii, od tamtej pory skarb zaginął a przynajmniej jego większa część.

  Taka jest historia nieco zapomnianego dzisiaj Pomorskiego księcia który nie wykorzystał wielkiej szansy którą dał mu los, mógł być zapamiętany przez historię jako wielki król a skończył jako przegrany władca małego księstwa.  Czy był aż tak fatalnym władcą? niekoniecznie, Duńczycy mimo wszystko dobrze go oceniają gdyż dbał o ten kraj i zawsze stawiał go na pierwszym miejscu w Unii Kalmarskiej, innaczej Szwedzi gdzie do tej pory ma fatalną opinię. Jedno jest pewne zapisał się w historii a jego nazwisko będzie już zawsze obecne w historii Skandynawii i całej Europy.

                                                                                        

             Daniel Gacia

 

 

Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ

 

            

Zdjęcie:https://pl.wikipedia.org/wiki/Eryk_Pomorski#/media/File:ErichI.1500.JPG

 


avatar
O autorze: danielos8

Jestem pasjonatem historii ze Szczecina, szczególnie interesują mnie dzieje Słowian i początki państwa Polskiego, oraz historia Pomorza Zachodniego, lubię ,,odkrywać" nieznane lub zapomniane ciekawostki historyczne oraz dociekać ,,jak było naprawdę".

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (12)

Magliette Calcio Poco Prezzo
21 August 2018 08:50

I love this site - its so usefull and helpfull.
Magliette Calcio Poco Prezzo

maglie calcio
21 August 2018 03:21

Great looking internet site. Assume you did a lot of your own html coding.
maglie calcio

Maglie Calcio a poco prezzo
20 August 2018 22:56

Thanks a bunch! This is an amazing web site.
Maglie Calcio a poco prezzo

maglie calcio poco prezzo
20 August 2018 21:43

Great looking website. Assume you did a bunch of your very own html coding.
maglie calcio poco prezzo

billige fodboldtrøjer
20 August 2018 03:34

Wow, attractive portal. Thnx ...
billige fodboldtrøjer

fotbollströjor barn
19 August 2018 10:18

You have fantastic thing on this website.
fotbollströjor barn

fotballdrakter barn
19 August 2018 06:49

say thanks to so much for your site it assists a great deal.
fotballdrakter barn

nuove maglie calcio
19 August 2018 06:31

Hey, great web-site you've got presently.
nuove maglie calcio

magliette calcio poco prezzo
18 August 2018 00:01

Thanks intended for delivering like awesome information.
magliette calcio poco prezzo

billiga fotbollströjor på nätet
17 August 2018 22:24

I value the details on your web site. Kudos.
billiga fotbollströjor på nätet

fodboldtrøjer børn
17 August 2018 21:45

Incredibly useful, looking onward to coming back again.
fodboldtrøjer børn

billige fotballdrakter
17 August 2018 21:45

Highly useful....look onward to returning.
billige fotballdrakter

OSTATNIO NA FORUM
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 2488
Artykułów: 495
Komentarzy: 8587