Ciekawostki historyczne # 26 Obóz koncentracyjny KL Posen

Autor: Markiz Data: 23 July 2016 16:27

 

Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII

 

Konzentrationslager – Posen

 

Pisarz rosyjski Maksym Gorki napisał

 

"Człowiek - to brzmi dumnie"

 

To piękne zdanie, jednak po zwiedzeniu

"KL Posen"

można mieć co do słuszności tej tezy bardzo wielkie wątpliwości.

 

Autor ciekawostek w obozie KL Posen

 

Czy wiesz że ....

 

Muzeum poświęcone martyrologii Wielkopolan znajduje się w dawnym Forcie VII. Są tam zgromadzone bogate zbiory korespondencji obozowej, rysunki, fotografie, dokumenty osobiste więźniów, dokumenty wystawiane przez niemieckie władze okupacyjne oraz przedmioty codziennego użytku: medaliony z chleba, portfele, słowniczki, różańce, a także około 5000 kartotek osobowych więźniów.

 Ten pruski Fort o nazwie Colomb stał się pierwszym na terenie polski hitlerowskim obozem koncentracyjnym (często podaje się inne miejsca) Już w październiku 1939 roku powstał tutaj Konzentrationslager – Posen (Obóz koncentracyjny - Poznań). Przy wyborze tego miejsca wzięto pod uwagę charakterystyczną dla fortów maskującą roślinność, okalające wały ziemne, a także fakt iż Fort był blisko centrum Poznania. Po wysiedleniu okolicznych mieszkańców obiekt został szczelnie odizolowany od pozostałej części miasta.

 

W początkowym okresie trafiali do niego głównie przedstawiciele inteligencji wielkopolskiej, powstańcy śląscy i wielkopolscy, działacze społeczno-polityczni aresztowani na podstawie sporządzonych jeszcze przed wojną list. Ludzie ci byli więzieni bardzo krótko. Wynikało to z faktu, że więźniowie ci byli skazywani bardzo szybko na karę śmierci. Jeszcze w październiku 1939 roku zaczęto na terenie obozu przeprowadzać eksperymenty z masowym uśmiercaniem więźniów. 

 

Ściana śmierci – to tutaj rozstrzeliwano więźniów

 

W tym  obozie przeprowadzono pierwszą na terenie polskim eksterminację ludności cywilnej za pomocą gazu (czadu - czyli tlenku węgla). W specjalnie do tego przygotowanym bunkrze numer 17 zamordowano ok. 400 pacjentów i personel medyczny szpitala psychiatrycznego w Owińskach oraz oddziału psychiatrycznego szpitala przy ul. Grobla w Poznaniu. W tym miejscu hitlerowcy uczyli się jak wykorzystać gaz do uśmiercania ludzi. Późniejsze komory gazowe znane z innych większych obozów były rozwinięciem eksperymentów prowadzonych w Forcie VII.

 

Pierwsza w Polsce komora gazowa, gdzie uśmiercano więźniów głównie tlenkiem węgla, ale także testowano inne gazy.

 

W kolejnych latach do obozu trafiali więźniowie aresztowani z różnych przyczyn głównie z rejonu Wielkopolski, a także członkowie podziemnego ruchu oporu. Od początku 1943 roku rozpoczął się proces powolnej likwidacji obozu. Więźniów zatrudniano przy budowie nowego obozu w Żabikowie pod Poznaniem, a następnie w nim umieszczano. Ostatnich więźniów przywieziono do Żabikowa 25 kwietnia 1944 roku, a Fort VII zajęła fabryka ,,Telefunken”, produkująca części dla okrętów podwodnych i samolotów.

Obóz był przez cały okres swojej działalności miejscem kaźni i terroru. Codziennie dochodziło tam do zbrodni. Więźniowie byli rozstrzeliwani, gazowani, wieszani, a często bici aż do śmierci.  Załoga obozu urządzała więźniom ćwiczenia, które nazywała ,,grami i zabawami na świeżym powietrzu w celu hartowania ciała i ducha”.

 

 Najbardziej okrutnymi „zabawami” były: ,,wycieczka w Karpaty”, polegająca na wbieganiu na strome stoki wałów ziemnych i wykonywanie fikołków głową w dół, „spacer” czy „zabawa” na „schodach śmierci”. Esesmani wykazywali się przy tym wyjątkowym okrucieństwem zrzucając więźniów ponad 7 merów w dół. Wielu więźniów, którzy przeszli przez Fort VII, a później trafili do innych obozów wspominało, że w KL Poznań  na dłuższą metę nie dało się przeżyć. Wynikało to z wielu powodów m.in. z bardzo trudnych warunków w celach, gdzie do połowy 1942 roku nie było prycz. Więźniowie spali na ceglanej posadzce lub zgniłej słomie w temperaturze 10-12 stopni i dużej wilgotności powietrza. Przebywali w skandalicznych warunkach sanitarnych, mieli bardzo rzadki dostęp do umywalni, albo nie mieli go wcale. Byli siedliskiem wszy i pcheł.

 

Trudne warunki bytowe sprzyjały rozwojowi chorób – grypy, anginy, zapalenia płuc, gruźlicy, tyfusu (wybuchały nawet epidemie). Także wyżywienie było bardzo złe, nawet jak na hitlerowskie obozy koncentracyjne. Więźniowie otrzymywali 2 lub 3 posiłki dziennie. Rano kubek kawy parzonej z żołędzi lub ,,herbaty” z rosnących na stokach fortecznych ziół, bez cukru. Na obiad trochę zupy z nadgniłych warzyw, a na kolację kawę z żołędzi i 200 g czarnego chleba pieczonego z dodatkiem trocin drzewnych jako wypełniacza.

Niestety dokumentacja obozu nie zachowała się, prawdopodobnie zniszczona przez Niemców. Zakłada się że od października 1939 roku do kwietnia 1944 roku przez obóz przeszło około 20 tysięcy ludzi z których zginęło około 4,5 tysiąca (choć są także hipotezy mówiące o przebywaniu ponad 45 tys., a śmierci ponad 20 tys więźniów).

 

Jedna z cel do których wpychano na siłę czasami po 50 więźniów

 

Konzentrationslager Posen był miejscem w którym naziści w pełni pokazali swoją nienawiść do Polaków (choć więzieni tu byli także Anglicy, Rosjanie, Francuzi, Jugosłowianie, Ukraińcy i Niemcy). Załoga traktowała więźniów wyjątkowo okrutnie i bez żadnej litości, zabijając bardzo często bez żadnej przyczyny tak "dla zabawy".  To wszystko sprawiło, że los uwięzionych tu ludzi był przesądzony i bardzo niewielu przeżyło ten koszmar. To miejsce wyjątkowe dla Wielkopolan, dlatego bardzo ważne jest aby szczególnie młodzi ludzie odwiedzali "KL Posen" i na własne oczy przekonali się do czego jest zdolny człowiek przesycony nienawiścią do innych ludzi, czy innych narodów. Należy mieć nadzieje, że nigdy w historii już nic takiego się nie powtórzy.

 

Na końcu pozwolę sobie na kilka słów dotyczących obozów koncentracyjnych. Od wielu lat pisze o nich starając się pokazać do czego może doprowadzić nienawiść jednego człowieka do drugiego. To co się działo w takich miejscach jest tak przerażające i niewyobrażalne że wcale mnie nie dziwi, że niedoinformowane społeczeństwa szczególnie w Europie zachodniej czy w USA nie chcą uwierzyć że coś takiego w ogóle istniało. Mało tego co jakiś czas słychać o „polskich obozach koncentracyjnych” co już jest kpiną z historii i pokazuje poziom znajomości czasów wojny przez idiotów piszących takie bzdury. Choć czasami mam wrażenie że takie hasła są tez wynikiem nie tyle nie wiedzy, ale raczej powstają na czyjeś zlecenie. Fakty są jednak takie, że w Polsce istniało wiele nazistowskich obozów zagłady, a niektóre z nich nazywane „Fabrykami śmierci” (Oświęcim, Brzezinka, Sobibór, Bełżec i inne ) „produkowały tylko trupy”. Były to miejsca stworzone tylko i wyłącznie do zabijania ludzi w sposób masowy. To coś niezwykłego w historii świata, a co gorsza służący tam esesmani byli święcie przekonani że to co robią jest słuszne i poza wyjątkami nie mieli nawet po wojnie wyrzutów sumienia (to pokazuje jak można przy pomocy dobrej propagandy i szkolenia od dziecka np. w Hitlerjugend złamać wszelkie ludzkie odruchy w stosunku do drugiego człowieka, którego określa się już nie jako człowieka, ale jako gorszą istotę którą trzeba usunąć np. w imię czystości rasy). Musimy opisywać i pokazywać takie miejsca jako przestrogę dla obecnych i przyszłych pokoleń. Niech widzą do czego mogą doprowadzić nienawiść i propaganda. Miejmy nadzieję, że już nigdy nie powstaną takie miejsca masowej kaźni, bo jak mówi stare przysłowie „człowiek uczy się na swoich błędach”, ale czy tym razem się nauczy pokaże czas...

 

Dla chętnych załączam link do moich dwóch  artykułów o obozach KL które są też na portalu Historyk:

http://historyk.eu/wpis/obozy-koncentracyjne-golgota-naszych-czas%C3%B3w

 

       http://historyk.eu/wpis/71-rocznica-wyzwolenia-obozu-koncentracyjnego-o%C5%9Bwi%C4%99cim-brzezinka

 

                                                                                                      Ireneusz Piątek

 

 

  Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ

 

 


avatar
O autorze: Markiz

Jego pasją jest historia, a szczególnie okres II wojny światowej. Ma 49 lat. Z wykształcenia jest politologiem. Mieszka pod Poznaniem. Od lat pisze artykuły, recenzje, biografie, testy, starając się przekazać swoją wiedzę na temat tego strasznego konfliktu i dziedzictwa który po sobie pozostawił. 

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (22)

fotballdrakter barn
01 September 2018 15:02

Nice web-site you possess right here.
fotballdrakter barn http://www.travelstobhutan.com/

fotbollströjor barn
31 August 2018 23:22

Very helpful....look forward to visiting again.
fotbollströjor barn http://www.afterglowvp.com/

Manchester United Trøjer
27 August 2018 17:31

You have got probably the greatest online sites.
Manchester United Trøjer http://www.asleftasfound.com/texte-crossmedia/

Manchester United Tröjor
27 August 2018 15:11

Great web website! It looks really good! Maintain the helpful work!
Manchester United Tröjor http://www.bettermensolutions.com/Manchester-United-Paul-Pogba

fotbolldrakter
27 August 2018 06:13

I love checking your website. Thanks!
fotbolldrakter http://www.mydescubrimientos.com

Maglia PSG Poco Prezzo
27 August 2018 04:43

Many thanks very handy. Will certainly share site with my good friends.
Maglia PSG Poco Prezzo http://www.zeropartypolitics.com/psg/maglia-marco-verratti

Napoli Tröjor
26 August 2018 00:48

Wow cuz this is excellent job! Congrats and keep it up.
Napoli Tröjor http://www.fashionradicalsnews.com/Jorginho-p-14938

Manchester United Trøjer
25 August 2018 21:12

Many thanks really handy. Will share site with my friends.
Manchester United Trøjer http://www.shannonmdrealty.com/Mata-jerseyID-745464745

Maglia PSG Poco Prezzo
25 August 2018 15:07

Regards for sharing this amazing web page.
Maglia PSG Poco Prezzo http://www.theconservatarianreview.com/PSG-17-Defender-Yuri-p-5722

Real Madrid Drakt
25 August 2018 08:47

I enjoy this website - its so usefull and helpfull.
Real Madrid Drakt http://www.socalhardwoodflooring.com/Marcelo-C-Real-Madrid-P-6247

Magliette Calcio Poco Prezzo
21 August 2018 09:10

I adore this site - its so usefull and helpfull.
Magliette Calcio Poco Prezzo http://www.wendtsporkpalace.com/

maglie calcio
21 August 2018 08:22

Love the site-- extremely individual pleasant and whole lots to see!
maglie calcio http://www.haeroo.com/

Maglie Calcio a poco prezzo
20 August 2018 23:13

Simply wanted to express I'm lucky that i came upon your internet page!|
Maglie Calcio a poco prezzo http://www.niveauradio.com/

maglie calcio bambino
20 August 2018 21:16

Extremely revealing look forth to visiting again.
maglie calcio bambino http://www.doralcentermall.com/#

fotballdrakter barn
20 August 2018 03:28

Great looking website. Assume you did a bunch of your very own coding.
fotballdrakter barn http://www.nottheitgirls.com/

OSTATNIO NA FORUM
Menu żołnierza
20 Listopad 2018, 18:31
Metody rozładowania napięć
14 Listopad 2018, 09:38
Udawanie Greka
7 Listopad 2018, 11:08
Wąsy, brody, bokobrody,...
4 Listopad 2018, 17:48
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 2630
Artykułów: 502
Komentarzy: 21625