Bojkot Euro 2012

Autor: Aleksandra Lipka Data: 05 May 2012 21:41

Od kilku tygodni możemy obserwować burzliwą dyskusję na temat sytuacji Julii Tymoszenko i związanym z nią bojkotem tegorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Była premier została skazana na 7 lat więzienia (w 2011 roku) za nadużycia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją. Po wypłynięciu w mediach informacji o pobiciu Tymoszenko przez strażników więziennych i jej głodówce, głosy krytyki odezwały się w mediach. Bojkot Euro 2012 na Ukrainie zapowiedzieli niektórzy przywódcy państw europejskich i Komisja Europejska.
Echa sytuacji międzynarodowej widać też w naszym kraju. Zdania wśród polityków są podzielone Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, w oświadczeniu z 3 maja poparł bojkot Euro (więcej tutaj). Premier Donald Tusk zaapelował o niezmarnowanie wielkiego wysiłku, jaki włożyliśmy w Euro.
W przyszłym tygodniu rozpoczyna się szczyt w Jałcie- spotkanie przywódców Europy Środkowo- Wschodniej, odbywający się na Ukrainie. W związku z sytuacją Tymoszenko w rozmowach nie wezmą udziału przywódcy Niemiec, Słowenii, Austrii, Czech, Chorwacji, Bułgarii i Estonii. Prezydent Polski dzisiaj zapowiedział swoje uczestnictwo. Czy w Jałcie padną zapewnienia o tym, że Ukraina jest proeuropejska? Dotąd poczynania władz tego kraju wskazują, że dryfuje bardziej ku Rosji niż Europie. Musimy poczekać do 11 maja, kiedy to rozpocznie się narada.


avatar
O autorze: Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Mieszka w Dąbrowie Górniczej, gdzie się uczy. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i zimna wojna, o której wie wszystko. Uczestniczka wielu konkursów powiatowych i wojewódzkich. Oprócz historii interesuje ją ofiologia i jeździectwo.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (3)

Gość: Glasisch
11 May 2012 17:55

jak już jeden z przedmówców wspomniał jest to typowa brukselska hipokryzja. Ta piękna Julia zdefraudowała państwowe pieniądze, za co ją spotkała zasłużona kra, bo dla złodziei jest miejsce w więzieniu, o znacznie gorszym standardzie, niż ta odgrywająca męczenniczka osoba (w celi stoi plazma pewnie z programem satelitarnym. Te niby ślady po pobiciu wskazują raczej na zadrapania, nie wiem, czy to próba samookaleczenia? Gdyby ją rzeczywiście pobito, to czy by wołano kamery telewizyjne. Na jaki głupich ta krzycząca hałastra lewacka ma Ukraińców? I czemu tak krzyczą, czemu prezydent PL wczoraj w Polsacie apelował, aby prawo ukraińskie było bardziej humanitarne? Dla kogo, defraudantki, aby kolesie i koleżanki z Eurokołchozu odetchnęły, gdyż poczują się bezpieczne, że za swoje przekręty w całej Europie, nie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności? Toż to kpina w biały dzień! Watażka z pokolenia roku 68, Barroso marszczy brwi i grozi, czym, że on i jego kumple nie pojadą na EURO 2012, no i dobrze, bo sport z polityką nie ma nic wspólnego. Od Francji zaczyna wiać nowy wiatr w Europie, nie pierwszy raz w historii. Pozbyto się małego, nerwowego kapelusz rodem z Węgier a społeczeństwo powiedziało krótko, dosyć i odejdź, boś dużo szkody narobił. mam nadzieję, że Francja znowu da impuls do prawdziwych zmian w tej bankierskiej Europie, ludy Europy, które zamierza się odciąć od własnych korzeni i historii, powstaną i może być bardzo nieciekawie, a wrócą dawne waluty, jak frank, marka, lir, zduszone przez beznadziejne Euro i eurokratów ciągle mieszających besserwisserów w tym Buzka - łobuzka genialnego reformatora z pięknym Mańkiem na czele, który zdążył wylądować na śmietniku historii. Reszta nieudaczników i sabotażystów też tam pójdzie. Zdaję sobie sprawę, że moja opinia zostanie skasowana w imię wszechświatowej poprawności politycznej uprawianej przez prawie wszystkie media w tzw. zjednoczonej Europie.

Gość: natchor
06 May 2012 11:03

Oczywiście, że nie. Ale zwróćcie uwagę jaka jest hipokryzja wśród europejskich polityków. Olimpiada w Pekinie - niby coś tam mówiono, że łamanie praw itd. a nikt z poważnych, znaczących polityków nie powiedział, że bojkotować. W Rosji też nie jest inaczej niż na Ukrainie, a założę się, że nikt z tych samych polityków, którzy teraz są za bojkotem Ukrainy nie powtórzy tych haseł w stosunku do Rosji i olimpiady w Soczi. U Rosjan jest więcej więźniów politycznych niż u Ukraińców.

Gość: Janmusz
06 May 2012 01:22

Jak to było wcześniej z bojkotem?
W roku 1980 Zachód ogłosił bojkot olimpiady w Moskwie. Wiele państw Zachodu wycofało udział swych drużyn w olimpiadzie. Mimo wszystko olimpiada odbyła się.
Ciekawe, czy - w ramach bojkotu - państwa biorące udział w bojkocie wycofają swoje drużyny z Mistrzostw Europy?

OSTATNIO NA FORUM
Wystawa historyczna
28 May 2020, 13:00
Pomniki przyrody
27 May 2020, 10:47
Nauczanie historii w domu
26 May 2020, 12:19
Czyszczenie zębów
25 May 2020, 15:14
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3595
Artykułów: 539
Komentarzy: 12318