Bitwa o Chojnę 1945 (9 II 2014)

Autor: Marcin Natora Data: 02 February 2014 12:54

W niedzielę, 9 lutego pod kościołem Mariackim z okazji 69. rocznicy walk o miasto Chojna, odbędzie się inscenizacja historyczna z udziałem grup rekonstrukcyjnych z terenu całej Polski oraz z Czech. Atrakcją ma być radziecki czołg T-34 znany wszystkim z serialu „Czterej pancerni i pies". Dramatyzmu dodadzą efekty pirotechniczne. Autorem scenariusza i reżyserem inscenizacji jest Marek Łukasik.

Marek Łukasik to współtwórca wielu widowisk historycznych między innymi w Warszawie, Gdańsku, Kołobrzegu czy w Wałczu.
-Będzie to rekonstrukcja dramatycznych walk, jakie przetoczyły się przez Chojnę na początku lutego 1945 roku, w trakcie których poważnie ucierpiała duża część zabudowy miejskiej – twierdzi Marek Łukasik.
 
Po zakończeniu widowiska będzie można z bliska przyjrzeć się rekonstruktorom w mundurach żołnierzy, którzy walczyli w Chojnie 69 lat temu. Jest to również rzadka okazja zobaczenia z bliska oryginalnego czołgu z II wojny światowej.
 
Historia walk o przyczółek Schwedt wg M. Łukasika:
Wojska radzieckie zdobyły miasto w wyniku zaciętych walk i przy dość dużych stratach. Chojna (w tamtym czasie jeszcze Königsberg/Neumark) mieściła się w obszarze tak zwanego przyczółka Schwedt. Jego obroną dowodził SS-Obersturmbannführer Otto Skorzeny, znany z uprowadzenia Benito Mussoliniego i okrzyknięty przez prasę jako "Najniebezpieczniejszy człowiek Europy". W wyniku zajęcia Chojny żołnierze radzieccy oswobodzili kobiecy obóz koncentracyjny znajdujący się na lotnisku w Chojnie, będący filią obozu w Ravensbruck.
 
Organizatorami imprezy są Urząd Miasta Chojna oraz fundacja „Pasje”.
 
Niedziela, 9 lutego godz. 13.00, ul. Jana Pawła II pod kościołem Mariackim.
 


avatar
O autorze: Marcin Natora

Z wykształcenia technik żywienia zbiorowego i gospodarstwa domowego, historyk-archiwista, brukarz. Najbardziej lubi książki akcji, długie spacery i jazdę na rowerze.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
AGM-154 JSOW
4 Sierpień 2020, 15:16
Dzieci w powstaniu warszawskim
1 Sierpień 2020, 14:25
CLEAVER.
31 Lipiec 2020, 10:29
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3644
Artykułów: 543
Komentarzy: 12384